Close
Type at least 1 character to search
Back to top

Me usume, et kõige tähtsam asi tänavakunsti juures on vabadus. Kunstnik peab olema piiranguteta, et ennast täielikult väljendada.

Kui kõnnid mööda linna spreipurk seljakotis, on iga sein lõuend. Keegi ei saa takistada sul öelda, mida sinu arvates maailm vajab kuulda.

Samal ajal on see ka suur vastutus. See on suur võim, kasuta seda targasti. Kuigi me rikume ühiskonna kehtestatud reegleid, on meil enda omad, mida järgida.

Selle jaoks oleme
kirjutanud vaba tänavakunsti manifesti:

1. Avalik ruum kuulub kõigile
2. Igaühe kohus on selle eest hoolitseda
3. Tänavakunsti eesmärk on rikastada, mitte rikkuda
4. Kui ei meeldi, tee üle ja tee paremini
5. Tegutse südametunnistuse, mitte seaduste järgi

Suhe Tartu ja tänavakunsti vahel algas kümmekond aastat tagasi, kui paar kohalikku teismelist külastas Berliini ja vaimustus seal nähtust: tänavad olid täis toorest, kooskõlastamata kunsti, mis oli kõigile kättesaadav ja avatud lisandusteks. Naastes Tartusse, hakkasid nad plaanima oma esimesi töid, aga ka aina enam märkama linnaruumi tekkivaid töid teistelt kunstnikelt. Tänavakunstilaine levis ja eraldi tegutsevad kunstnikud otsisid viise, kuidas üksteisega ühenduda. Õige pea oligi Tartus tihe kogukond tänaval tegutsevaid kunstnikke, sellest grupist kasvasid välja nii Edward von Lõngus, KAIRO, müra2000, aga ka tänavakunstifestival Stencibility.

Täna tuntakse Tartut Eesti tänavakunsti pealinnana ja linnatänavatelt leiab nii esimese laine kunstnike teoseid, eksperimente uutelt tegijatelt ja tänavakunstile kohaselt ka erinevaid anonüümseid töid. Stencibility tähistas hiljuti 10. tegutsemisaastat ja on saanud rahvusvaheliseks festivaliks, mille peamine eesmärk on levitada vaba tänavakunsti ideed, toonitades kunstilise vabaduse ja vastutuse olulisust.

Need siin on meie väikelinna Robin Hoodid, kes murravad seadust, et tuua tänavatele kunsti, ja muudavad selle kaudu meie keskkonda tähenduslikumaks ja isiklikumaks. Me usume, et ihaldatud muutusi ei tasu ootama jääda, vaid tuleb tegutseda ise ja oma keskkonda muuta, sest avalik ruum kuulub kõigile, kes seda kasutavad!